מה שסמוי

הרצאות מעניינות ומרתקות מעולם הקולנוע

הקולנוע המוזר של האחים כהן

הצמד המסתורי של הקולנוע מפתיע כל פעם מחדש. הסרטים שלהם, שונים זה מזה ובה בעת תמיד חידתיים, מוזרים, מצחיקים ומאיימים, מערערים ומושכים. מה סוד המשיכה של האחים לרוע המיתולוגי ולאנשים הפשוטים הנלחמים בו? מהו הסוד המסתתר מתחת סרטיהם של האחים ומתחת לחיינו?

הקולנוע המוזר של האחים כהן

הצמד המסתורי של הקולנוע מפתיע, כל פעם מחדש. הסרטים שלהם, שונים זה מזה ובה בעת תמיד חידתיים, מוזרים, מצחיקים ומאיימים, מערערים ומושכים. מה סוד המשיכה של האחים לרוע המיתולוגי ולאנשים הפשוטים הנלחמים בו? מהו הסוד המסתתר מתחת סרטיהם של האחים, ומתחת לחיינו ואיך מספרים האחים כהן את הטראומות הגדולות שמתחת לחיינו?

הצמד המסתורי של הקולנוע מפתיע כל פעם מחדש. הסרטים שלהם, שונים זה מזה ובה בעת תמיד חידתיים, מוזרים, מצחיקים ומאיימים, מערערים ומושכים. מה סוד המשיכה של האחים לרוע המיתולוגי ולאנשים הפשוטים הנלחמים בו? איך מספרים האחים כהן את הטראומות הגדולות שמתחת לחיינו? (או - מהו הסוד המסתתר מתחת סרטיהם של האחים, ומתחת לחיינו?)

יהדות בעולם המחר

העולם משתנה בקצב מטורף. אנו נעים בין אפליקציות, מנהלים חיים וירטאוליים, ומנסים לשמר משהו מחיינו הקודמים מול ההמצאה החדשה המשנה שוב ושוב את החברה האנושית. מה יש ליהדות בת אלפי השנים לומר לנו כאן, עכשיו, בעולם שגם לנו לא ברור למה הוא הפך להיות? האם התנ"ך וחכמינו העתיקים יכולים להיות רלבנטיים בעולם שבו אין פסל ומסיכה רק מליארדי מסכים קטנים?

יש לי סיכוי להינצל אני יודע.

אולי השאלה המעסיקה את הקולנוע יותר מכל- האם אדם יכול באמת להשתנות? האם אפשר לתקן את הגורל? האם ואיך (בלי שום קשר לסוף המתקתק של ההפי אנד) יש לנו – בני האדם- סיכוי אמיתי לאהבה ולמה גם כשהרוע שורד- הטוב מנצח?

יש לי סיכוי להינצל אני יודע.

אולי השאלה המעסיקה את הקולנוע יותר מכל- האם אדם יכול באמת להשתנות? האם אפשר לתקן את הגורל? האם ואיך (בלי שום קשר לסוף המתקתק של ההפי אנד) יש לנו – בני האדם- סיכוי אמיתי לאהבה ולמה גם כשהרוע שורד- הטוב מנצח?

השואה כסרט.

השואה דורשת שנספר אותה באמת, כפי שהיתה. אבל האם אפשר בכלל לגרום לצופה לחוות אפילו שבריר מן האימה שהיתה שם? האם אפשר להראות את השואה או לדבר עליה- בלי לזייף, בלי להמעיט את נוראותה ובלי להכחיש אותה במעט? גדולי התסריטאים והבמאים מצאו פתרונות יצירתיים להפליא. האם הם הצליחו במשימה?

אחורי הקלעים

האם נותר עוד משהו מכוחה של האמנות בעידן הבידור? האם האמן (הצייר המחזאי הקולנוען הבדרן) הוא נביא אמת או קוסם ומתעתע? האם האמנות עבורו היא סם חיים או רעל ומה הפשר הקשר הנורא בין אמנות לטירוף?

הקולנוע ואלוהים

הקולנוע נראה כבשורתו של האדם החילוני המודרני, אבל הוא מציב על המסך פעם אחר פעם את השאלות התיאולוגיות הגדולות ביותר של המאמין והכופר. האם אלוהים של הקולנוע הוא רע או טוב, מה נדרש מן האדם בעולמו של האל, האם אפשר לחיות ללא אשמה, איזו פרשנות נותנת הוליווד לסיפורי התנ"ך ומה היא המסקנה הסופית של ספר הספרים ההוליוודי?

מלחמה ושלום!

"כולם מדברים על שלום" שר מוקי- אבל ה"שלום" נשמע בימינו כמו פנטזיה נאיבית. האמנם? האם באמת אין מוצא מלבד שנאה נצחית והקזת דם אינסופית בין הצדדים?    בסיור קולנועי בין סכסוכים אישיים, לאומיים וקוסמיים (חייזרים, כידוע, יכולים להיות אלימים לא פחות מבני האדם), נבחן סכסוכים מן העבר, הסכמים שקרסו  ופתרונות שהצליחו,  ננסה להבין את שורשי האיבה והאלימות הפועלים בעולם,  ונחפש כיוון אחר, או לפחות קצה חוט בדרך לעולם מעט יותר שלם ופחות אלים.

הנושא שלכם

אתם מוזמנים להציע את הנושא שמעניין אתכם- כל נושא (נסו אותי, אני אוהב אתגרים). אני אציע קטעי סרטים שנבחרו בקפידה, שיבחנו את הנושא מזוויות שונות, ויסייעו לפתח דיון מעמיק ומעשיר בדיוק במה שמעניין אתכם.