מה שסמוי

הרצאות מעניינות ומרתקות מעולם הקולנוע


הסיבה לבעיה שלך היא

הציור של אשר מתאר מעגל מים שלא נגמר.

המים נופלים במפל, ומשם יורדים שוב למקום הנפילה שלהם. וחוזר חלילה.

למים אין מקור. הם במעגל שלא נגמר. פרפטום מובילה. מאחר ובנפילתם הם מסובבים גלגל שיניים, הם יכולים גם לייצר חשמל באופן לא נדלה ולא נגמר. לנצח.

אשליה או מציאות ?

בנפש הדבר מוכר. מוכר עד לזרא.

הנה נכשלת ואתה מבקש לאחוז בידך את הסיבה, לטפל בה, להיטיב את עצמך ולרפא אבל מתחתיה מסתתרת אחת אחרת שגרמה לה לאותה סיבה ראשונה. נטפל בזאת, אתה אומר, אבל מתחת לסיבה השניה מסתתרת שלישית- היא הגורמת, היא הנותנת, בה יש לטפל, אלמלא המקור לסיבה זאת נחבא וגלוי בסיבה הרביעית, שממנה נעבור לחמישית, ולידה לאחר חיפוש קצר מגלים את השישית ואולי שביעית, ומאחוריה גלויה וברורה עומדת השמינית. אתה מבקש לטפל בה סופסוף- והנה השמינית היא היא הסיבה הראשונה. זאת שמתחתיה השניה והשלישית וכו'.

אין מקור. אין סיבה אחת שילדתה אינה גם אביה. שאמה אינה ילדתה.

מעגל קסמים, אתם אומרים. ומציעים מיד- למה לאתר את המקור ? הרי אפשר לעצור את הזרם בכל נקודה שהיא. חסמת את הזרימה והבעיה לא תשוב.  

אבל מה יקרה אם נעצור את הזרם ? מים מטיבם מצטברים. הם יערמו מעל הסכר, ומשם ישפכו אל מתחת למגדל. הסיבוב יתייבש, החשמל יפסק, הבורסה תקרוס, ואנחנו נשקע לעוד שנת בצורת.

וזאת רק הבעיה הראשונה.
 
באחרית הימים ישעיהו (פרק מ) מציע לנו חזון יפה.
קול קורא במדבר, פנו דרך ה'; ישרו בערבה מסילה לאלוהינו.  כל-גיא יינשא וכל-הר וגבעה ישפלו; והיה העקוב למישור, והרכסים לבקעה.  ונגלה כבוד ה'; וראו כל-בשר יחדיו  כי פי ה' דיבר.
מה יקרה למים באחרית הימים ? מאין לאן הם יזרמו ? 
 
 
 
 
הציור מוגן על ידי זכויות יוצרים ומוצג כאן לפי מה שקוראים בויקיפדיה- שימוש הוגן. אולי זה תקף גם לכאן.  
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Escher_Waterfall.jpg

4 תגובות ל - הסיבה לבעיה שלך היא

  1. נגעת באופן מעניין בנקודות הזורמות.
    החיים מזמנים לנו עם כל יום שעובר מסע במי
    החיים, עד שהתסמונת שנבעה מהסיבה נשטפה בעוד תסמונות רבות שנבעו מסיבות רבות שנשטפו והמתמשכו להישטף, והמקור לסיבה שאתה מדבר עליה כבר קשה להצביע עליו, כי אין נקודה מסויימת, גם כשעוצרים אותו איננו המקור, אבל אז תבוא עוד סיבה שנשטפה ותעלה על גדותיה, אם היא תיעצר. ובאחרית הימים, לאחר כל הצער, לא נדע עוד צער, המאזן יתהפך. ואיך ייראה אז? שאולי לא איש מול רעהו. ולא האדם לבדו,מול עצמו.

  2. החיפוש אחרי נקודת הפתיחה, המקור לכל, אולי האל בכבודו?
    וכל כך יפה המשפט הזה, אין מקור. אין סיבה אחת שילדתה אינה גם אביה. שאמה אינה ילדתה.

פרסם תגובה