מה שסמוי

הרצאות מעניינות ומרתקות מעולם הקולנוע


על חבורת הבני-טובים החשודים בשוד זקנים

על חבורת הבני טובים החשודים בשוד זקנים

 

לפני מספר שנים, הטלפון צלצל בבית הורי.
עניתי, ועל הקו מישהי ביקשה את אחד ההורים שלי.
התעניינתי במטרת השיחה, ומהר מאוד הבנתי שהיא מנסה להזמין את ההורים שלי לאחד מאותם ערבי עוקץ בהם מוכרים לך בלחץ נפשי כבד יחידת נופש מחורבנת בעשרות אלפי דולרים.
הבחורה נשמעה לי נחמדה. הסברתי לה שאין סיכוי שאתן את הטלפון להורים שלי, וביקשתי ממנה לדבר איתי דוגרי.שאלתי אותה:  'אם אני הייתי מתקשר אל ההורים שלך מאותה סיבה ואת היית עונה לטלפון- היית מעבירה להם את השיחה הזאת ?'

'לא'- היא הודתה. 
'לא היית רוצה שיעשו את זה להורים שלך- נכון ?'
'נכון '–

"אז למה את עושה את זה להורים שלי ?' 
שתיקה
'בכמה הם קנו את היושר שלך ? בשביל כמה כסף שווה לך להפוך לגנבת, למנשלת קשישים ? לאדם רע ? – את מרוויחה מליונים מזה ?'
'לא.'
(כאילו אם כן זה היה תירוץ)
אז למה בשם אלוהים ? למה ?
(בהמשך היא סיפרה לי את שמה. שם מיוחד. ולימים פגשתי אותה כמזכירה בחנות גדולה. היא לא הצליחה להסביר לי למה.)
 
מבלי להוריד מעט מאחריותם של החשודים במעשה הנוולה-
אנחנו חיים בתרבות שבה הכסף יענה את הכל.
שבה הכסף הוא חזות הכל
שבה הצלחה

הַ (שורות אלו יש לומר בשקט ובכבוד רב) הצלחה (אפשר לנשום כאן לשניה)
הַהצלחה היא המטרה העליונה
הַמקדשת את האמצעים. כולם. 

(ואת השורות הבאות אפשר לצעוק: )
תתביישו. תתביישו אתם. שיתביישו הוריכם.
אני יכול להבין נרקומן שגונב. אני יכול אפילו להבין בן למיעוט, או למשפחת מצוקה, שהדרך היחידה שלו להביא אוכל למשפחתו היא דרך גנבות קטנות. אבל מה הקייס שלכם ?

עם הידע שלכם, עם ההשכלה שלכם, עם היכולות שלכם – יכולתם לייצר, יכולתם להמציא, יכולתם להועיל, יכולתם ליצור, יכולתם לעזור לסייע, להציל, מה לא. יכולתם אפילו לקבץ נדבות בהצלחה לא רעה.

ובמקום כל זה בחרתם לרושש קשישים, להוריד את שיבתם ביגון שאולה.
בוז.

9 תגובות ל - על חבורת הבני-טובים החשודים בשוד זקנים

 1. אתה, ברוחב לבך, מוצא חמלה לעני שצריך לממן את האוכל (אגב, לרוב את הפלאפון – בארץ אוכל כמעט תמיד יש) אבל לא יכול להבין מי שגונב בשביל לממן מכונית יקרה, אוטו גדול, מעמד חברתי.

  ואני שואל, בתור מי שגם הוא, "בן טובים", היצר הרע הכספי לא מוכר לך? רק אוכל/תרופות/לימודים מגרים???

  אל מה – צריך להתגבר
  אני לא בטוח בכלל איזה פיתוי יותר גדול

 2. חשבתי שכבר אין את הדברים האלו
  צריך להזהר מאוד
  אמא שלי למשל בחיים אפילו שמדובר במוסדר מוכר
  היא לא תתן את הויזה שלה דרך הטלפון
  את האמת גם אני לא

 3. לדעתי האייטם אינו הפשיעה עצמה, זה קורה בכל שכבות החברה כמובן, אלא הטיפול בפרשה. ראשית, המדינה כביכול מחפה עליהם בכך שלא מפרסמים את השמות יתכן שיש לחץ מהמשפחות. שנית, הנקודה פה היא רגישה מבחינה דיפלומטית כביכול, כיון שמדובר בפשע בינלאומי. הונאת קשישים ישראלים לא היתה זוכה לכותרות, זה קורה יוםיום.

 4. תודה רוני. עניין של סקרנות. ויעל- אין ביטוח נגד נוכלים. לא נותנים ויזה- אבל לך תדע למה הם מתחברים לך בעידן הוירטואלי הזה
  ולך מהגג- תודה על השאלות.
  היצר הכספי הרע מוכר לי, אודה על האמת שהוא לא הַיצר הרע שלי- יש לי כמה אחרים גרועים ממנו.
  אבל לגנוב מחלשים נראה לי פחות או יותר כמעט שיא השפלות האנושית. מצטער, לא יכול להבין את זה. לא מצליח. אוהב לנסות להבין חולשות אנושיות, כאן אני לא מצליח.

 5. אני יודע שבמבחן הצדק והמוסר גם גניבה בחסות המוסד לביטוח לאומי חמורות לא פחות, אבל גניבה בחסות החוק מובנת לי יותר מבחינה פסיכולוגית. החוק קבע בלה בלה החוק אמר בלה בלה אני עושה את מה שהחוק ציוה בלה בלה. המצב הכלכלי של המדינה הוא כזה וכזה, וכבר כתבתי על השערוריה הזאת. עבירות מסוג זה יכולות להעשות כמעט על ידי כולם.אנחנו מספרים לעצמנו סיפור שככה זה ושזה החוק, וטובת המדינה. זה חמור ביותר, אבל אפשר להבין איך זה נעשה. אבל זה שחברה בעלי יכולות -השמות אגב פורסמו וכנל שירותם בצבא חלקם בעמדות משמעותיות, והם באופן מודע לחלוטין עושקים זקנים= את זה צר לי אני פשוט לא מצליח להבין. פשוט לא מצליח.

 6. בעצם דברים מתחילים ונגמרים במניע, או יותר נכון, בחרדות הקיום שלנו . גם בענייני כסף .
  כשהמניע הוא חמדני ממקום של פחד ורוצה להשיג כמה שיותר כדי להוכיח למישהו שאני שווה משהו.. שהינה אני קיים ומצליח (לא כמו שאחרים חושבים עלי), לרוב , אם לא תמיד, תוצאות של רצונות אלו מביאות כישלונות או מעשים חמדניים כמו זה , אלו באים ממקום של פחד ולא ממקום של אהבה ויצירה
  אגב, לכן זהו עסק שדי נפל ואלו שהתפתו לו נפלו איתו . כי דרך שמקורה פחד נושאת את פירות הפחד

 7. באמירתי חרדות קיום הכוונה: לא מגיע לי , אני לא שווה, אני חייב להוכיח את עצמי כדי שיאהוב אותי , אני לא ראוי ועוד… חרדות קיום הם כמו חוט שני ועוברים דרך כל תחומי חיינו, וכן , אם חלק גדול אנו עושים מתוך פחד זה מעורר שאלה עמוקה יותר – מדוע?. אני יודעת שזה נשמע פלצני, פילוסופי ואולי יותר מדי עבור המקרה . אבל לדעתי זה ההבדל בין אנשים מצליחים לאחרים.
  מי שבא ממקום של אהבה ובטחון והוא יודע שהוא השתקפות השלם ,ירוויח את לחמו ביושר . עם אני באה עם תחושות של תחרות , של אין . אני אשתמש בציפורני ואולי גם אעשה מניפולציות על חלשים כדי להרוויח. זו תאורייה שלמה ומורכבת.
  בכל מקרה . יש שני מניעים , פחד או אהבה . שניהם נושאים פירות בהמשך.
  בכל מקרה שתבין, מבחינתי יש מקום לגנות מעשים אלו בכל תוקף ואת העומדים מאחוריהם.

פרסם תגובה