מה שסמוי

הרצאות מעניינות ומרתקות מעולם הקולנוע


איך נפלתי הפעם (ו nrg פעמיים)

המהירות מן השטן.
הפעם הראשונה היתה בnrg . הרצח בראשל"צ הפיק שם את הכותרת הבאה:

"בני משפחת אושרנקו נרצחו בביתם: הסבתא חשודה"
טוב. זה נשמע לא סביר. הראיה לכך נשמעת קלושה. הסבתא היתה צריכה גם לרצוח את שני הנכדים שלה, גם את הבן שלה ואשתו, וגם את בעלה- וכל זה בשיסוף צוואר?
אבל במעריב התעקשו. ואת הכותרת הזאת עדיין אפשר למצוא באינטרנט. לי היה ברור שזה הצורך במהירות שמכריע את אתר החדשות ההוא. שגורם להם לרצות לנפק את הסקופ  הבא לפני כולם, גם במחיר הפללתה של קרבן רצח תמימה. אבל היא מתה- אז לא נורא- וגם למשפחה לא תהיה עגמת נפש כי גם המשפחה מתה.
הפעם השניה  היתה גם ב nrg.  ואז בישר המבזק את הידיעה הבאה.
י-ם: 15 חודשי מאסר בפועל על גבר שפיתה תלמידות לעסוק בזנות

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר עונש של 15 חודשי מאסר בפועל על מאיר בן-מוחה, בן 47 מבית שמש, שהורשע בכך שהדיח שתי תלמידות בית ספר קטינות לעסוק בזנות ולהשתמש בסמים.

השופטים יעקב צבן, חנה בן-עמי ורפי כרמל ציינו כי התחשבו במתן העונש בכך שהמעשים נעשו בהסכמת הקטינות ולא בכפייה

ואני ברוב חפזוני הלכתי עם הידיעה. ידעתי שאין בידי העובדות המלאות. ידעתי שאני קורא מבזק, (לא שמתי לב אז לטעות המטופשת בעברית "חודשי מאסר על גבר" אבל זה עיתון חשבתי. יש עורך – כמו שחילק היטב נחום ברנע. ויש כאן עובדות של פסק דין, זאת לא השערה של חוקרים. הרי ברור שהכתב מתבסס על מילים שנאמרו בפסק הדין.
ואז הגיעו התגובות שעדכנו אותי שהמקור שלי לא היה מאוד מדוייק בלשון המעטה.   ההבדלים בין המבזק במעריב לבין הפירוט ב ynet היה משמעותי מאוד. אני עדיין נוטה לחשוב שענישה צריכה להיות הרבה יותר חמורה, אבל זה לא משנה את העובדה שאני נפלתי.
טוב. אני לא עיתונאי. לא יתבעו אותי דיבה. אבל הסיפור הזה מלמד על האימפולסיביות שלי, שנובעת מן המדיום הזה, המיידי. שבו המהירות קודמת לא פעם לעומק. וכמובן על האימפולסיביות של עורכי מהדורות האינטרנט. ועל חוסר האמון שאנחנו צריכים להתייחס בו לכל מה שקשור לרשת.
אני יודע שהעיתונים מלאים בטעויות חמורות בהרבה. פגשתי רבות מהן בעבר, ולמרות זאת אני מתייחס לעיתונים באיזה כבוד נחום ברנעי שכזה. הגיע הזמן שאתפקח קלות.
וחוץ מזה- המיידיות הזאת היא משהו שטבוע עמוק במדיום האינטרנטי, שבו כל רגע הוא דד ליין שעבר.  

9 תגובות ל - איך נפלתי הפעם (ו nrg פעמיים)

 1. כן, הידיעה הזו היתה תמוהה, אבל לא בלתי אפשרית משום בחינה. מוקדם היה לפרסם אלא אם כן ההדלפה היתה מכוונת. בשלבי חקירה מוקדמים המשטרה זורקת כל מיני הדלפות ואז אוספת פידבקים מטלפונים מואזנים. לכן, בכל מקרה בשלב כזה, ועוד כאשר יש צא"פ, באמת אין טעם להתייחס. אגב באתרי האינטרנט, בלוחות שיחה כבר בשעה הראשונה של הפירסום כתבו במה מדובר, וזה כניראה נכון, כלומר, בין הטוקבקים והפוסטים יש גם הדלפות מגופי חקירה, ואם זה מאד מעניין אותך, אתה יכול לגגל בצורה אינטלינגטית ולהבין מה קורה. לא שזה כל כך מעניין…

 2. בעקבות הפוסט הזה. זה לא ענין טריויאלי פה ברשימות להודות בטעות. בדרך כלל כל מיני מוסרניים (יש בכלל מילה כזו?) בעיני עצמם יעשו שמיניות באויר כדי להצדיק את השטות התורנית שכתבו גם אם הוכח להם באותות ומופתים שעורבא פרח. אתה עשית את זה ביושר רב ובחינניות נהדרת.

 3. איריס- זה שהמשטרה מדליפה מסיבותיה- עדיין לא מצדיק עוול כזה גם כלפי בן אדם מת. אם ביהדות חסד למת נקרא חסד של אמת- מה נאמר על עוול כזה ?
  מהגג- אני לא יודע על מה נימרודאבישר מדבר. אני כתבתי בגלל הרצח בעיניים שראיתי בזמן מצעד הגאווה. הריר הנוטף, הקצף בפה. הייתי מרחק 100 מטר מנסיון רצח שחברי הטוב ראה במו עיניו. אני חושב שרוב רובו של הציבור הדתי (95% לפחות) סולד מן האלימות הזאת. המפגינים היו קומץ. איך לוקחים אחריות על בן סורר ומורה כזה-ששם קצוץ על כל הרבנים ויודע יותר טוב מכולם מה לעשות – ממש מודל פנחס שנות ה 2000 ? אני לא יודע מה אפשר לעשות איתם. מה שכן- אני חושב שהבורגנות הדתית (במובן החיובי של המילה – של דרך ארץ קדמה לתורה) צריכה להתפייס עם ההומואים- וכך להותיר את השוליים בקצה הקיצוני. זה בשלוף.
  ולאישה בלי שם. תודה.

 4. לא יודע אם הרב עובדיה אמר את זה. ואגב- אולי הוא אמר את זה לשוגון- כדי להפחיד אותו. לא נראה לי שהוא אמר את זה לציבור שלו. אני אגב לא רוצה להגן עליו- אלא לחשוב על אפשרויות סבירות.
  לצערי הוא לפעמים אומר יותר מדי. יותר מדי מהר. ראש של בלוגר עצבני יש לו.
  כשדברתי על עשבים שוטים דברתי על האנשים שבאים לנהום, לנטוף ריר, ולהתנהג באלימות.
  ראשי הרבנים חרדים מן האלימות הזאת. היא כבר מופנית לעברם. מצד שני- ואת זה אני אומר לחובתם- הם כאילו לא מפנימים את הסכנה הגדולה שיש בדיבור הנוקב מדי. שיש אנשים שהמילה תועבה מדליקה אותם במובן הרע של המלה.
  התחושה היא אגב שהרבנים שלהם מתחילים לסגת אחורה ברמת המיליטנטיות שלהם ביחס להומואים. הם גם חוששים מפני הילד בן ה 3 ששואל את אבא שלו מה זה הומו.

 5. להתראות בטעויות שלכם :)

  וגלעד- אם הייתי ליפא העגלון-
  היום היתה לי עגלה
  ובמחשבה שניה- אולי זה היה רעיון לא מאוד גרוע

פרסם תגובה