מה שסמוי

הרצאות מעניינות ומרתקות מעולם הקולנוע


על עבודת אלילים בפייסבוק, ובאתר שלי.

על מי אני מסתכל באיור הזה ? עליך. אני מחייך בחיבה. אתה יקרה לי קוראת חביבה

בראש האתר החדש שלי עומד רישום של פרצופי המהורהר. עשה אותו ידיד צעיר. גם מי מכם שאין לו אתר אישי ובראשו איור, מחזיק אולי פרופיל פייסבוק, ובראשו תמונה. או פרופיל ברשת חברתית אחרת, או שלא. 

תמונות הפרופיל האלה הן, אם תרשו לי, בעייתיות מעצם היותן. תמונת הפרופיל הזאת משמשת כדי להציג אותנו, ואנו בוחרים בכזאת שתציג את הדימוי שהיינו רוצים ליצור לעצמנו. תמונה יפה מאוד תבקש להציג את פנינו היפות, ותמונה מכובדת תבקש להשרות ארשת של מכובדות על האתר.  זה בסדר כמובן. הבעיה היא שהתמונה לא רק משפיעה על הצופים בה, כי אם גם עלינו, שבחרנו בה. אנחנו מעצבים את הפרופיל אבל בעצם הוא מעצב אותנו, מעשינו עלולים להיות בהתאם. תמונה מכובדת, תדרוש מאיתנו התנהגות מכובדת, בעוד שתמונה נחמדה עלולה להזמין אותנו להשאר בתחומי הנחמד. תמונה הגותית עלולה להזמין חיים של הגות, בעוד שתדמית של כוח עלולה למשוך אותנו להפגנות עוצמה מסוגים שונים.  סופו של דבר אנחנו עלולים לכבול את עצמינו לאותו פרופיל. להפוך למשרתיה של התדמית שהיתה צריכה לשמש אותנו. 

ואז, כשאני קורא את הפסוק "לֹא-תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל, כָּל-תְּמוּנָה, אֲשֶׁר בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל, וַאֲשֶׁר בָּאָרֶץ מִתָּחַת–וַאֲשֶׁר בַּמַּיִם, מִתַּחַת לָאָרֶץ"  בדברים ה', אני שם לב שבפסוק לא כתוב שהפסל האסור הוא פסל של אליל. להפך. כתוב "לא תעשה לך", הפסל האסור הוא פסל לך- ואולי שלך. אולי מה שאסור זה לא רק ליצור פסל של אלוהים, אלא גם ליצור פסל מייצג שלך, פסל שמייצר דימוי סטאטי וקבוע של מי שאתה. אולי הפסוק מבקש לרמוז לנו שאת אותה מידת הפשטה וגמישות שאנו מבקשים לייחס לאל, אנחנו צריכים לאפשר גם לעצמנו?

מה עניין מעמד הר סיני ועשיית פסלים לשביעי של פסח ?

אתר הבלוגים רשימות, עומד להסגר, אם כי עמודו הראשי ימשיך להפנות לפוסטים חדשים של כותביו. אשר על כן נתבקשתי לפנות את הפוסטים הישנים שלי בטרם יעלה הפירמוט על השרת. זאת עשיתי והעברתי את רשימותי הישנות שהתפרסמו ברשימות הישר לכאן.  (התנצלות אגב כך: האתר החל שולח למנויים שבכם הודעות כאילו הפוסטים הללו הישנים מאוד, חדשים הם. איש יקר שם אצבעו בסכר ועצר את הפירצה. אני מתנצל על 5 האימיילים שנשלחו בטעות.)

הפרוייקט הגדול, שהיה גדול מדי אולי, אבל גם בית.

ועתה להקשר. רשימות היה תחילת דרכי לפרסום טקסטים באינטרנט. האתר הראשון שלי. משום מה הוא היה יותר אישי ויותר פוליטי מ"עולם התוהו". יש שם פוסטים הזועקים כנגד שנאת הומואים, יש שם המלצה לבחירות, יש סקירות שעשיתי בתחילת דרכי באינטרנט, קטעי וידיאו מצחיקים, ועוד. לא הרבה, אבל משלי. יש שם גם כמה קטעים שכתבתי בדם לבי. יבוא הפוסטים הללו לאתר בלבל אותי מעט. הוא הראה לי את עצמי לפני זמן, הוא הראה לי אותי במצבים אחרים, בעמדה אחרת. הוא שיקף לי את העובדה שהרשיתי לעצמי בעבר להיות קצת יותר אישי באינטרנט. כניסת הפוסטים הללו זיעזעה אותי מעט. האם הם מתאימים לבלוג החדש ? האם הם מתאימים לתדמית שעיצבתי לי ?

הפוסטים הישנים בועטים בתדמית שבניתי לעצמי כאן בבלוג. תדמית מיושבת מעט, של פילוסוף והוגה דעות, שהבלגנים הרבה מאחוריו.  תדמית אינה דבר חי- אבל את הבעיטות בתדמית אני מרגיש היטב. מה זה אומר עלי ?

חג החירות מסתיים, אבל המאבק על החירות שלי הוא בתחילתו. אין סוף פסלים ותדמיות, אין מספר לחוקים לכללים ולפחדים שאני צריך עוד להשתחרר מהם.

שתי ברכות ושתי הערות.

אני רוצה לברך את כל העוברים איתי לבלוג החדש, ולהפרד בתודה מכל אותם שקראו אותי כאן ברשימות, ושלא מתכוונים להמשיך הלאה. קריאתכם היתה חשובה לי ותגובותיכם הניעו והסעירו אותי לא פעם. תודה לכולם.

בתוך העיצוב המוקפד התחוללו מלחמות עד זוב דם, אך גם לא מעט חסד. רשימות.

תודה חשובה ליוצרי רשימות אורי ברוכין אילן גליני וירדן לוינסקי (הסדר לפי הגימטריה). לא פגשתי איש מכם, וקשר אישי של ממש לא נוצר בינינו, אבל אין בכך כדי להפחית מתודתי העצומה ומהערכתי על המפעל התרבותי שיצרתם כאן, בעבודתכם, בהתכוונותכם. בשקט, בצנעה, מתוך אמונה ברוח האינטרנט החופשית הדוגלת בחופש בסטנדרטים גבוהים ובחשיבות הביטוי. תודה על הרשימות שכתבתי בזכותכם, ותודה על הרשימות הנפלאות של אחרים שקראתי בזכותכם. הכרתי דרכם כותבים מצויינים ועל כך תודה משולשת. תודה כמובן גם על האופן בו טיפלתם במעבר מדור א' לדור ב'. התנהלותכם צריכה לשמש דוגמה של ממש בעידן הזה. 

ולהערות:
1. מי שמעוניין להרשם לרסס מוזמן לעשות זאת כאן,
2. ומי שרוצה לקבל עדכון במייל עם כל פוסט חדש מוזמן לעשות זאת ממש כאן.
3. מדי פעם אפנה לפוסטים ישנים. ככה בשביל הנוסטלגיה.
4. תרבחו ותסעדו.

10 תגובות ל - על עבודת אלילים בפייסבוק, ובאתר שלי.

 1. גלעד תודה. מה שמוזר הוא שבעבר- רק מגיבים חדשים נזקקו לאישור,
  ואתה שהגבת בעבר- היית אמור לזכות לאישור מראש.
  היית מציע לבטל את הצורך באישור לכולם ? גם למגיבים חדשים ?
  ואם כבר שאלה נוספת- האקזימט- נוגד הספאם- לא מתבסס על מנגנון האישור. נכון ? פעם אחת הוצפתי והספיק לי.

 2. אהרון,
  תודה על הפוסט.
  הפסיכולוגיה, הניו-אייג', ועוד רבים אחרים, טרחו להביא לעולם דימוי של האדם כישות מרובת קליפות, צלמים למיניהם, שאם רק נקלפם נגיע אל גרעין של אמת. מצד אחד יש בזה משהו; יש אנשים רחוקים מעצמם. יש מצבים שבו אנו רחוקים מעצמינו, או אולי סתם מרגישים נחס. מצד שני הדימוי הזה המתקלף הוא רק דימוי. אולי אין גרעין בתוכינו – אף אחד עוד לא ממש ראה אותו. אולי הצלמים אמיתיים כמו כל דבר אחר. אנחנו קיימים באופן דינאמי, שלובש ופושט צלמים ובורא את עצמו בכל שניה מחדש. אני מעדיף לראות את הכל כחלק מדבר אחד שזז כל הזמן. שהרי – כשאני אומר "אני לא מחובר לעצמי", אני עושהו חלוקה מלאכותית לגמרי המלמדת אותי שיש א' שנקרא אני וב' שנקרא עצמי, והם משחקים בתופסת. והרי אנחנו בסופו של דבר אחד, (או אינסוף – זה אותו הדבר).
  שתהיה לכולנו התנעה קלה,
  רון.

 3. רון, מסכים איתך. סיפור התוך והקליפה קדום אפילו יותר מהפסיכולוגיה והניואייג. אפילו סיפור הנשמה והגוף הוא סיפור כזה.
  עם זאת לא לזה התכוונתי. אני מדבר על תמונה אחת, שתופסת אותך ומקבעת אותך, או, תנועה מגושמת בין 3, 4 תמונות שונות שאתה כבול אליהן. שאתה בהתנהגותך מנסה להצמד אליהן. לכולנו יש תמונות כאלה. הפייסבוק רק מדגים את זה

 4. בעצם זה בדיוק כמו שכתבת. אני מזהיר ממספר קטן מדי של תמונות פרופיל אפשריות. ושואל האם אין דרך להסיר מעל עצמינו כל תמונה וכל צלם. בעצם זה מה שקרישנמורטי מדבר עליו. להפסיק לספר על עצמינו סיפורים. וכך גם ביירון קייטי ועוד ועוד.

 5. תודה אהרן.

  זה מזכיר לי את התגובות שלך לתמונת פרופיל ההיא שלי בפייסבוק, עם החיוך הגדול.
  אני מאמינה שהיא השפיעה עלי, כלומר אותו חיוך רגעי שהונצח חייב אותי לחייך יותר.

  אולי זה עבודה זרה, אולי נייו איייג' פסול, לא משנה לי.

  זה עבד.

 6. שלומית.
  יש עבודות אלילים טובות יותר מאחרות.
  זאת אומרת – אם אתה חייב להיות עובד אלילים, עדיף שתעבוד את האליל שעושה אותך שמח :)
  ונכון- המחשבות שלי התחילו שם.

 7. אני הייתי מבטל את האישור למגיבים חדשים. מה יכול להיות. האקזימט (שנשמע כמו תרופה נגד ספחת) לא קשור לשם. הוא מסנו לפי לוגיקה של עצמו.

פרסם תגובה