מה שסמוי

הרצאות מעניינות ומרתקות מעולם הקולנוע


בבגוד באדם דרכו

בבגוד באדם דרכו

זה לא בגלל המשט. זה לא בגלל המדינה. זה קודם כל בגללי.

לפני יומים פיזמתי לעצמי את השיר בהיסח הדעת כשחשבתי על מישהו. אתמול ניגנתי אותו על הפסנתר תוך שאני מנסה לפצח את האקורדים המופלאים שמתי כספי יודע לטמון בשיר. יש בשיר הזה, במלים, בלחן, וגם בביצוע של כספי, משהו מיתולוגי, עמוק מכולנו, מוכר לכולנו, נכתב אלינו- לדורות שלפנינו ולאלו שעוד יבואו. חשבתי גם  שדי מדהים שאבדן דרך מצמיח יצירת מופת כמו זאת. האפר מן השורה האחרונה הצמיח יהלום.

והשיר – השיר בכלל אופטימי. שמו הוא יום מסה. המלה מַסָּה, מגיעה נגזרת מן השרש נסה : "וַיִּקְרָא שֵׁם הַמָּקוֹם מַסָּה וּמְרִיבָה, עַל רִיב בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְעַל נַסֹּתָם אֶת ה' לֵאמֹר הֲיֵשׁ ה'בְּקִרְבֵּנוּ אִם אָיִן" (שמות יז ז). העובדה שמדובר בנסיון מעניקה לסיטואציה הזאת של הכשלון איזה הקשר רחב יותר, הקשר שמכיל אולי גם אפשרות לתיקון. כל עוד הנסיון לא נשלם אפשר לשנות כיוון, או לפחות לנסות למצוא אותו.

גיבוריו של הסופר הרוקי מורקמי מחפשים לרוב את דרכם. התשובות בספריו, הדרכים האבודות, נמצאות תמיד הרחק, במחוז זר ומופלא, בעיר קרקעית ובארץ שהצל שולט בו.  אתה צריך לצאת מן הדרך שלך, ("מן האצטגנינות שלך" כמו שאמר אלוהים לאברהם) כדי שתמצא את הדרך הנכונה.  הדרך שלי נמצאת כאן. אני יודע. אני רק צריך להרגע קצת והיא תתבהר לה לא רחוק מן המקום בו אני עומד.

אבל בשיר טמון עוד רעיון נפלא.  כשאנו נתקעים אנו נוטים להאשים את עצמינו בכך שבחרנו בדרך הלא נכונה. בשיר הזה- הדרך היא זאת שבגדה.  אם נביט סביב נראה ודאי לא מעט כאלה.

הגיע הזמן לצאת לדרך חדשה.

ביום מסה
משה טבנקין/מתי כספי

בבגוד באדם דרכו –
מארבע רוחות העולם
רגליו יוליכוהו שולל-

אל מחוז אין בו חפץ

מערה יער – אטום.
שחללו – בלוי
שעיגולו – חתום.
שעפרו – קלוי.

שאין בו אבן על אבן

שאין בו ענף לקושש.
שאין בו פחמי כירים.
אין בו לחם.
אין אש
אין מים.

שבו יש
מלוא חופנים
רק אפר.

4 תגובות ל - בבגוד באדם דרכו

  1. תודה לך!

    כל סיבה היא תירוץ מספיק טוב כדי להיזכר בשיר של מתי כספי.
    זה עוד יותר טוב כשלמילים יש את פירוש הפוירשטיין, רקאתה יכול לקרוא את השיר הזה באופטימיות.

  2. תודה לכולכם.
    רוני – יש בי לא מעט מן הערס, אבל איכשהו כשאני מתיישב לכתוב הוא הולך למקום אחר.
    ומהגג- אי אפשר להתעלם שאבדן הדרך מייצר שירים טובים. נכון ?

פרסם תגובה